Cyberprzestępczość tematem debaty społecznej - Debaty społeczne - KPP Łuków

Debaty społeczne

Cyberprzestępczość tematem debaty społecznej

Wczoraj w Auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki odbyła się debata społeczna zorganizowana przez łukowskich policjantów. Hasłem przewodnim było bezpieczne korzystanie z internetu i unikanie zagrożeń związanych z cyberprzestępczością.

Przedstawicieli samorządu, uczniów łukowskich szkół, nauczycieli oraz pedagogów przywitał Komendant Powiatowy Policji w Łukowie insp. Ryszard Szklarz, który wprowadził uczestników debaty w tematykę cyberprzestępczości.

Następnie nadkom. Leszek Miszkurka z Wydziału dw z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie omówił zagadnienia dotyczące przestępstw internetowych i oszustw popełnianych przy użyciu środków elektronicznych. Przedstawił rodzaje zagrożeń związanych z cyberprzestępczością i sposoby reagowania na nie. Sposoby reagowania podparte zostały przykładami czynów zabronionych, takich jak stalking, wykorzystanie wizerunku, włamania na konta internetowe, znieważenie i zniesławienie. Policjant przestrzegł przed oszustwami popełnianymi przy użyciu środków elektronicznych, a także wyjaśnił, co zrobić, by korzystanie z internetu było bezpieczne i o czym należy pamiętać, by nie stać się ofiarą cyberprzestępców.

Z kolei asp. Marcin Szyszka z łukowskiej Komendy Policji, przedstawił przykłady przestępstw jakie w ostatnim okresie zostały zgłoszone w naszej jednostce, ostrzegał  że w sieci internetowej nie ma osób anonimowych i każdy nasz ruch zostawia w sieci ślad, który w razie potrzeby może zostać odnaleziony. Natomiast Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie kom. Leszek Misiak zapoznał uczestników debaty z zakresem odpowiedzialności karnej za przestępstwa popełnione w cyberprzestrzeni.

W tracie dyskusji nie zabrakło pytań i komentarzy na temat codziennych sytuacji, z jakimi mają do czynienia na co dzień uczniowie, nauczyciele oraz pedagodzy w kontekście cyberprzestępczości. Jak podsumował insp. Ryszard Szklarz - zainteresowanie młodzieży i nauczycieli, ich pytania i wątpliwości oraz zebrane opinie i komentarze wszystkich uczestników debaty świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań i będą cennym materiałem informacyjnym przy planowaniu kolejnych działań.

 

MJ.