Łukowscy policjanci na uroczystościach Święta Konstytucji 3 Maja - Aktualności - KPP Łuków

Aktualności

Łukowscy policjanci na uroczystościach Święta Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie – po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesną ustawą zasadniczą. Dziś przypada 227 rocznica jej uchwalenia. Z tej okazji w naszym mieście odbyły się okolicznościowe uroczystości, w których uczestniczyła delegacja Komendy Powiatowej Policji w Łukowie.

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Była ustawą zasadniczą I Rzeczypospolitej. Regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Miała naprawić państwo po rozbiorze z 1772 r. Ustawa Majowa pozostała jako dowód wewnętrznej siły naszego narodu i polityczny testament niepodległości dla kolejnych pokoleń. Rocznica jej ustanowienia stała się świętem narodowym w odrodzonej Rzeczypospolitej.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły  się w Łukowie mszą świętą , która została odprawiona w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Po mszy wszyscy spotkali się przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji. Uczestnicy uroczystości wysłuchali okolicznościowych wystąpień i przemówień oraz występu artystycznego  przygotowanego przez recytatorów z Łukowskiego Ośrodka Kultury. 

W uroczystościach uczestniczyła również delegacja Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Razem z przedstawicielami władz samorządowych, szkół i lokalnych instytucji oraz stowarzyszeń, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w mł. insp. Mariusz Woźniak, podinsp. Andrzej Dudzik i asp. szt. Marcin Józwik złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.  

 

MJ.