Aktualności

Uwaga na przejazdach kolejowych

Data publikacji 28.05.2017

Po kilkunastu latach nieobecności na trakt kolejowy z Łukowa do Lublina powrócą pociągi. Od 11 czerwca na trasie tej rozpoczną się regularne przejazdy pociągów osobowych i towarowych. Już dziś łukowscy policjanci apelują do użytkowników dróg o stosowanie się do znaków drogowych i przepisów obowiązujących uczestników ruchu drogowego, przy przejeżdżaniu i przechodzeniu przez przejazdy kolejowe.

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe 11 czerwca wznowiony zostanie ruch kolejowy na zmodernizowanej linii Łuków – Lublin. Jednak już od 5 czerwca na trasie tej  odbywać się już będą tzw. przejazdy zapoznawcze pociągów. Dotychczas na trasie tej od kilkunastu lat nie odbywał się ruch kolejowy, dlatego tez policjanci już dziś apelują do kierowców i pieszych o stosowanie się do przepisów i znaków drogowych stojących przed przejazdami kolejowymi. W najbliższych dniach policjanci oraz funkcjonariusze SOK będą pełnili służbę w rejonie przejazdów kolejowych na ul. Zapowiednik i pomiędzy miejscowościami Aleksandrów i Wagram, gdzie linia kolejowa krzyżuje się z drogami. Kierowcy i piesi będą uświadamiani o zmianie organizacji ruchu i o obowiązujących zasadach przy przejeżdżaniu oraz przechodzeniu przez przejazdy kolejowe.

 

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.

 

Pieszy, przechodząc przez torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Pieszemu zabrania się wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto.

 

 

MJ.

Powrót na górę strony